Obrzęk limfatyczny – przyczyny i wskazania do rehabilitacji

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i wskazania do rehabilitacji

Obrzęk limfatyczny to opuchlizna, której przyczynę stanowi zastój limfy (chłonki). Oznacza to, że przepływ chłonki w naczyniach limfatycznych jest utrudniony i nie ma możliwości odpowiedniego odprowadzania limfy z tkanek organizmu. Tkanki objęte opuchlizną są bardziej podatne na infekcje. Często wiąże się to z przewlekłym stanem zapalnym, który jest wskazaniem do leczenia farmakologicznego. Obrzęki limfatyczne najczęściej obejmują skórę i/lub tkankę podskórną i mogą być wywołane uszkodzeniem naczyń limfatycznych wrodzonym lub nabytym.

Podział obrzęku limfatycznego z uwagi na przyczyny:

  • obrzęk limfatyczny pierwotny – dotyczy zwykle nóg, jego przyczyną są wrodzone wady układu limfatycznego i może być dziedziczny. Przeważnie ujawnia się już w dzieciństwie, ale zdarza się, że dopiero po 30 roku życia.
  • obrzęk limfatyczny wtórny – najczęściej występuje w obrębie kończyn. Może być wywołany urazami, zabiegami chirurgicznego usunięcia węzłów chłonnych oraz innymi operacjami, długotrwałym unieruchomieniem kończyny, infekcjami, przewlekłą niewydolnością żylną. Do obrzęku wtórnego może dojść również w następstwie zażywania różnych leków oraz z powodu innych przyczyn ogólnoustrojowych.

W zależności od nasilenia obrzęki limfatyczne można podzielić następująco:

  • I stopnia – opuchlizna pojawia się czasami, głównie nasila się wieczorem i ustaje w trakcie spoczynku nocnego
  • II stopnia– wykazuje się większą trwałością niż obrzęk I stopnia. Częściej nawraca. Ulega zmniejszeniu, gdy kończyna jest uniesiona.
  • III stopnia – utrwalony obrzęk, który nie ustępuje podczas unoszenia kończyny.
  • IV stopnia – obrzęk jest utrwalony i dodatkowo twardy. Występują zmiany skórne.
  • V stopnia – z powodu obrzęku funkcja ruchowa kończyny jest upośledzona. Towarzyszy zanik mięśni i brak ruchomości w stawach. Zwykle są to zmiany nieodwracalne.

Należy pamiętać, że stopień nasilenia nieleczonych obrzęków limfatycznych szybko się zwiększa. Im bardziej opuchlizna jest zaawansowana, tym trudniejsza jest jej terapia. Z tego względu warto obserwować postęp obrzęku i jeśli staje się on coraz częstszy i trudniej ustępuje, należy zgłosić się po pomoc medyczną. W większości przypadków lekarz zaleca stosowanie drenażu limfatycznego w celu odbarczenia zalegającej w tkankach chłonki. Natychmiastowa reakcja na utrwalającą się opuchliznę jest nie do przecenienia, gdyż zdarza się, że obrzęki limfatyczne prowadzą do powstania rzadkiego nowotworu, zwanego Lymphangiosarcoma. Szybkie rozpoznanie raka zwiększa szansę na jego wyleczenie.

Drenaż limfatyczny - wskazania

W większości przypadków obrzęki limfatyczne są wskazaniem do drenażu limfatycznego, dzięki któremu przepływ limfy zostaje usprawniony i opuchlizna ulega zmniejszeniu lub całkowicie ustępuje. Drenaż może być wykonywany manualnie przez masażystę lub przy użyciu specjalnych urządzeń do presoterapii. Presoterapia to nic innego, jak masaż uciskowy wykonywany maszyną, która napełnia sekwencyjnie rękawy umieszczone na ciele i dzięki temu przepycha limfę w kierunku węzłów chłonnych. Taki zabieg można wykonać u specjalisty lub w zakresie domowym dzięki urządzeniom takim jak UAM-8100 Air Relax lub UAM-8400 Aesthetic Pro.

Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się ze wszystkimi wskazaniami i przeciwwskazaniami do drenażu limfatycznego.

Jeśli cierpisz na powtarzające się obrzęki limfatyczne i szukasz porady, możesz skontaktować się z naszą infolinią.

© 1997 - 2019 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

baby foot odkrycie roku 2012

płatności obsługuje

elektrostymulatory.com

 

konsultacja medyczna, (22) 244 22 15, poniedziałek-piątek 8-20, sobota 10-20, niedziela 10-14

INFOLINIA 600 222 888
SZCZECIN (91) 469 60 00
WARSZAWA (22) 244 22 33
GDAŃSK (58) 728 08 00
ŁÓDŹ (42) 299 68 00
KRAKÓW (12) 442 02 00
KATOWICE (32) 420 73 00
POZNAŃ (61) 333 22 30 
WROCŁAW (71) 727 62 00

jak kupić na raty Oblicz ratę

Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

Produkty UNIX Maxstar są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ELEKTROSTYMULATORY TENS/EMS/IFS - www.ELEKTROSTYMULATORY.com