Obrzęk limfatyczny rąk i nóg

Obrzęk limfatyczny rąk i nóg

Obrzęk limfatyczny najczęściej dotyczy kończyn i przejawia się opuchlizną nóg i/lub rąk na całej ich długości. Jednak czasem zaburzenia układu limfatycznego mogą manifestować się opuchnięciami tylko niewielkich obszarów, np. opuchlizna stóp, przedramion.

Obrzęk limfatyczny nóg

Obrzęk limfatyczny nóg może pojawić się u osób w każdym wieku i być spowodowany różnymi schorzeniami, niekoniecznie związanymi z układem krążenia. Objawy są różne w zależności od przyczyny, powikłań, stanu ogólnego organizmu, przebiegu schorzenia i rodzaju leczenia. Najczęściej obrzęk limfatyczny kończyny dolnej jest wynikiem zaburzonego odpływu limfy, nagłej lub przewlekłej niewydolności żylnej. Opuchnięcia mogą dotyczyć tylko stóp, podudzi lub nóg na całej długości.

Opuchlizna nóg może występować w postaci:

  • obrzęku tłuszczowego, który wiąże się z nadmiernym rozwojem adipocytów (czyli komórek tłuszczowych), który wywołuje zatrzymanie limfy w tym obszarze.
  • obrzęku limfatycznego nóg w wyniku urazu
  • obrzęku limfatycznego kończyny dolnej wywołanego prawokomorową niewydolnością serca
  • opuchlizny nóg wywołanej zaburzeniami czynności tarczycy
  • opuchlizny nóg i brzucha w okresie przedmiesiączkowym
  • obrzęku limfatycznego nóg w cukrzycy

Obrzęk limfatyczny nóg charakteryzuje się tym, że zwykle ustępuje w trakcie spoczynku nocnego, jednak w ciągu dnia nasila się opuchlizna stóp lub całych nóg. Z tego względu często pacjenci, którzy cierpią na obrzęk limfatyczny kończyny dolnej, instynktownie odpoczywają z nogami uniesionymi powyżej poziomu ciała. Czasami faktycznie okazuje się to skuteczne, ponieważ ułatwia proces odpływu limfy w kierunku ud, co jest wynikiem działania grawitacji. Niestety zwykle wystarczy wstać na kilka minut, by opuchlizna stóp pojawiła się ponownie i u niektórych szybko poszerza się ona na resztę nogi. Spowodowane jest to tym, że chłonka samoistnie nie może przedostać się aż do węzłów chłonnych, które przetransportowałyby ją do innych partii ciała. W wyniku tego limfa magazynuje się jedynie w okolicy uda i w momencie, gdy pacjent opuści nogi, z powrotem opada na dół. W związku z tym u większości osób cierpiących na obrzęk limfatyczny stóp, podudzi, czy ud na dłuższą metę sprawdza się jedynie regularne przeprowadzanie masażu limfatycznego. Tego rodzaju stymulacja naczyń limfatycznych skutecznie drenuje chłonkę do węzłów chłonnych, skąd wędruje ona już swobodnie do innych partii ciała i przestaje powodować obrzęk limfatyczny kończyn dolnych, zalegając w nogach. Nawet jeśli pacjent cierpi tylko na obrzęk limfatyczny stóp to drenaż powinien być wykonany tak samo, jak w przypadku opuchlizny nóg na całej długości, czyli aż do węzłów chłonnych pachwinowych.

Drenaż limfatyczny można wykonać w wielu gabinetach rehabilitacji. Istnieją również masażyści, którzy pracują zdalnie i wykonują zabiegi w domu pacjenta. Jest to wspaniałe rozwiązanie w przypadku krótkotrwałego obrzęku limfatycznym stóp lub całych nóg. Problem pojawia się, gdy opuchlizna nóg staje się schorzeniem przewlekłym i często nawraca, nawet pomimo wykonywania zabiegów u specjalisty. Należy pamiętać, że jedną z głównych cech obrzęku limfatycznego kończyny dolnej są niestety częste nawroty. Niewielu chorych stać na codzienne korzystanie z usług rehabilitanta, dlatego warto zaopatrzyć się w domowe urządzenie do presoterapii, dzięki któremu można pozbywać się opuchlizny stóp lub całych nóg na bieżąco. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko nawrotów i jest dużo tańsze w porównaniu do regularnego wykonywania zabiegów u profesjonalisty.

Dla osób, u których często pojawia się opuchlizna stóp lub całych nóg, wskazane jest stosowanie takich urządzeń jak: UAM-8100 Air Relax lub UAM-8400 Aesthetic Pro. Wystarczy wykonywać jeden piętnastominutowy zabieg dziennie, aby utrzymać efekt lekkich nóg.

Wszelkiego rodzaju zabiegi, które mają na celu łagodzić obrzęk limfatyczny stóp, podudzi, ud czy innych partii ciała, warto wspomagać odpowiednią dietą i przynajmniej niewielką dawką ruchu w ciągu dnia. Należy pamiętać, aby obniżyć ilości spożywanej soli. Dodatkowo można przyjmować delikatne, najlepiej naturalne, środki moczopędne, np. sok z zielonej pietruszki, zielona herbata, wyciąg z lipy lub pokrzywy zwyczajnej itd. Często obrzęk limfatyczny nóg dotyka osób, których praca ma charakter siedzący lub stojący. W takim przypadku warto wprowadzić do planu dnia 20-40 minutowy trening o niskiej intensywności, np. trucht, marsz, nordic walking, pływanie.

Jeśli cierpisz na obrzęk limfatyczny stóp, całych nóg lub zmagasz się z opuchlizną rąk i szukasz porady, skontaktuj się z naszą infolinią.

Obrzęk limfatyczny rąk

Opuchlizna rąk występuje rzadziej niż obrzęk limfatyczny kończyn dolnych. Z uwagi na to, że ręce nie są zbyt podatne na puchnięcie, jeśli już dochodzi do obrzęku tej okolicy, jest on zwykle związany z naruszeniem naczyń limfatycznych i/lub węzłów chłonnych. Do obrzęku limfatycznego kończyny górnej zdecydowanie najczęściej dochodzi u pacjentek, które przeszły zabieg mastektomii, wiążący się z uszkodzeniem lub całkowitym usunięciem węzłów chłonnych pachowych. W związku z powyższym utrudnione jest odprowadzanie limfy i w efekcie powstaje opuchlizna ręki na całej jej długości. Najczęściej pacjentki, u których dokonano jednostronnego zabiegu chirurgicznego usunięcia guza piersi, cierpią na obrzęk limfatyczny jednej kończyny górnej. Zdarza się również, że kobiecie należy zoperować obie piersi, czego konsekwencją może być obrzęk limfatyczny obu rąk. Obrzęk limfatyczny kończyny górnej może dotyczyć całej ręki lub ograniczać się tylko do jej części, np. dłoni, przedramienia, dołu pachowego.

Jeśli do opuchlizny rąk dochodzi jeszcze w okresie pooperacyjnym to nie ma powodów to zmartwień. Jest to normalny proces gojenia się tkanek po zabiegu. W tym okresie lekarz może zalecić, aby ręka jak najczęściej uniesiona była ku górze (np. przy użyciu poduszki klinowej na łóżko). Pacjentka może również otrzymać instrukcję automasażu lub zostanie skierowana na zabiegi z użyciem sprzętu do presoterapii lub na manualny masaż limfatyczny.

Problem pojawia się w momencie, kiedy obrzęk limfatyczny dotyka pacjentki, która przebyła operację już przed kilkoma miesiącami, a nawet latami. Utrzymująca się opuchlizna rąk może świadczyć o stałym naruszeniu naczyń limfatycznych i wymaga regularnego korzystania z drenażu limfatycznego. Niestety próby samodzielnego drenowania limfy zwykle doprowadzają do pogorszenia obrzęku limfatycznego rąk, ponieważ jedynie profesjonalny masażysta potrafi poprawnie przeprowadzić taki zabieg. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu doskonała znajomość anatomii układu limfatycznego. Nawet przewlekły obrzęk limfatyczny rąk sprawnie likwidują zabiegi masażu sekwencyjnego, które są oferowane przez większość gabinetów fizjoterapii. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko regularne korzystanie z tego rodzaju usług może pomóc w usunięciu obrzęków na stałe. Może się okazać, że wskazane będzie nawet codziennie wykonywanie masażu, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Z tego względu dla osób skarżących się na przewlekły obrzęk limfatyczny kończyny górnej, szczególnie zalecane jest korzystanie z domowego sprzętu do drenażu. W tym celu doskonale sprawdzają się urządzenia, takie jak: UAM-8100 Air Relax oraz UAM-8400 Aesthetic Pro. Posiadanie urządzenia do domowej presoterapii pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, a gwarantuje doskonałe efekty likwidowania obrzęku limfatycznego rąk.

Jeśli zmagasz się z obrzękiem limfatycznym kończyny górnej lub dolnej i nie wiesz, czy urządzenie domowe do drenażu limfatycznego jest dla Ciebie, możesz umówić się na zabieg testowy u Ciebie w domu. W celu zarezerwowania terminu, skontaktuj się z nasza infolinią.

© 1997 - 2020 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

baby foot odkrycie roku 2012

płatności obsługuje

elektrostymulatory.com

 

konsultacja medyczna, (22) 244 22 15, poniedziałek-piątek 8-20, sobota 10-20, niedziela 10-14

INFOLINIA 600 222 888
SZCZECIN (91) 469 60 00
WARSZAWA (22) 244 22 33
GDAŃSK (58) 728 08 00
ŁÓDŹ (42) 299 68 00
KRAKÓW (12) 442 02 00
KATOWICE (32) 420 73 00
POZNAŃ (61) 333 22 30 
WROCŁAW (71) 727 62 00

jak kupić na raty Oblicz ratę

Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

Produkty UNIX Maxstar są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ELEKTROSTYMULATORY TENS/EMS/IFS - www.ELEKTROSTYMULATORY.com