Masaż obrzęku limfatycznego po mastektomii

Masaż obrzęku limfatycznego po mastektomii

Aby odpowiednio dobrać fizjoterapię po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza piersi, warto najpierw zapoznać się z przyczynami i objawami obrzęku limfatycznego.

Obrzęk limfatyczny po mastektomii - przyczyny i objawy

Chirurgiczne usunięcie raka piersi wiąże się z ryzykiem wystąpienia zastoju limfy w obrębie ręki i/lub klatki piersiowej, co manifestuje się obrzękiem. Powikłanie to jest spowodowane uszkodzeniem, bądź usunięciem węzłów chłonnych pachowych. Opuchlizna może dotyczyć całej ręki lub jej części, np. tylko dłoni albo przedramienia. Problem obrzęku limfatycznego po mastektomii dotyczy około 10-20% pacjentek, u których dokonano całkowitego usunięcia piersi. Zaburzenia odpływu chłonki mogą rozwijać się w okresie od kilku dni aż do kilku lat po amputacji piersi. Przewlekły obrzęk limfatyczny po mastektomii należy różnicować z niewielką opuchlizną, która występuje w okresie pooperacyjnym i mija po około miesiącu od zabiegu. Jeśli obrzęk limfatyczny po mastektomii nie jest leczony, z czasem może ulegać pogorszeniu. Z tego względu ważna jest odpowiednia reakcja na pojawienie się pierwszych objawów powikłania, takich jak:

  • obrzęknięte ramię, ręka, a nawet palec
  • rękawy, zegarek lub bransolety, które wcześniej wydawały się luźne, stają się mocno dopasowane do ciała (podobnie biustonosz)
  • skóra na kończynie wydaje się naciągnięta, może być zaczerwieniona, bardziej błyszcząca
  • zmniejszona ruchomość stawów (stawów dłoni, stawu nadgarstkowego i/lub ramiennego)
  • uczucie ciężkości w ręku
  • uporczywe swędzenie

Jeśli pacjentka po chirurgii raka piersi zauważy u siebie którykolwiek z powyższych objawów, powinna stanąć nago przed dużym lustrem, aby przyjrzeć się obu rękom i klatce piersiowej, poszukując zmian takich jak: powiększenie poszczególnych partii ciała i zmiany na skórze. Jeśli ogólny wygląd rąk i/lub klatki piersiowej wydaje się niepokojący, należy zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie pacjentka zostanie skierowana na specjalistyczne zabiegi rehabilitacji po mastektomii.

Rehabilitacja po mastektomii

Obrzęk występujący w pierwszym miesiącu po operacyjnym usunięciu guza piersi nie jest zjawiskiem niepokojącym. Takie opuchnięcia to normalna reakcja organizmu na zabieg chirurgiczny. Jednak opuchlizna występująca jeszcze długo po mastektomii jest prawdopodobnie następstwem uszkodzenia naczyń limfatycznych i może okazać się bardzo uporczywa.

Rehabilitacja po mastektomii dzieli się na dwa etapy:

1. Pierwszy etap obejmuje działania zapobiegające powstaniu przewlekłego obrzęku limfatycznego. Zwykle rehabilitacja na tym etapie rozpoczyna się już w szpitalu. Najczęściej polega ona na edukowaniu chorej. Pacjentka jest uświadamiana, jaka pozycja ciała pomaga zapobiegać opuchnięciom, uczy się wykonywać automasaż. Czasami zalecane są również zabiegi profesjonalnego masażu limfatycznego po mastektomii.
2. Drugi etap rehabilitacji nie dotyczy wszystkich pacjentek. Stosuje się go tylko u osób, u których w ramach powikłań po mastektomii występuje przewlekły obrzęk limfatyczny. Zwykle zaleca się wykonywanie drenażu limfatycznego.

Drenaż limfatyczny po mastektomii

Aby uniknąć powstania przewlekłego obrzęku limfatycznego po mastektomii lub ewentualnie zmniejszyć obrzęk, który już występuje należy wspomóc odpływ limfy. Zastojom limfy najlepiej przeciwdziała drenaż limfatyczny, który ma na celu odprowadzać chłonkę z miejsc, w których się ona nagromadziła. Jest to nic innego, jak masaż wykonywany ręcznie lub przy użyciu maszyny. Taki masaż limfatyczny po mastektomii można wykonywać w gabinetach rehabilitacji, szpitalach, a nawet samodzielnie w domu. Niektórzy boją się przeprowadzać takie zabiegi w zakresie domowym, jednak te obawy są często bezpodstawne. Wykonywanie masażu limfatycznego po mastektomii w domu jest bardzo proste, bezpieczne i nie wymaga wsparcia profesjonalisty. Warunkiem jest zaopatrzenie się w specjalne urządzenie do drenażu limfatycznego po mastektomii. Tego rodzaju sprzęt oferuje precyzyjny zabieg o odpowiednim ucisku na ciało i prawidłowym kierunku odprowadzania limfy do węzłów. Tylko odpowiednio przeprowadzany masaż gwarantuje efekty zmniejszenia obrzęku i nie zagraża wystąpieniem powikłań. Marka UNIX Maxstar produkuje nowoczesne i niedrogie urządzenia do masażu limfatycznego po mastektomii. Do użytku domowego przeznaczone są przede wszystkim modele UAM-8100 Air Relax i UAM-8400 Aesthetic Pro.

Jak wykonać w domu drenaż limfatyczny po mastektomii przy użyciu urządzeń UNIX Maxstar?
Obsługa sprzętu UNIX Maxstar jest bardzo prosta. Wystarczy założyć na rękę odpowiedni mankiet zapinany na zamek błyskawiczny. Następnie rękaw podłącza się do urządzenia UNIX Maxstar, które po podłączeniu do gniazdka jest gotowe do pracy. Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniego programu i regulacja ucisku. Wszystkie parametry ustawia się kilkoma przyciskami na panelu sterowania lub pilocie. Masaż limfatyczny po mastektomii powinien trwać około 15 minut i być wykonywany 1-2 razy dziennie.

Istnieje możliwość umówienia się na zabieg pokazowy drenażu limfatycznego po mastektomii w domu klientki. Aby zarezerwować termin, proszę skontaktować się z naszą infolinią.

© 1997 - 2020 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

baby foot odkrycie roku 2012

płatności obsługuje

elektrostymulatory.com

 

konsultacja medyczna, (22) 244 22 15, poniedziałek-piątek 8-20, sobota 10-20, niedziela 10-14

INFOLINIA 600 222 888
SZCZECIN (91) 469 60 00
WARSZAWA (22) 244 22 33
GDAŃSK (58) 728 08 00
ŁÓDŹ (42) 299 68 00
KRAKÓW (12) 442 02 00
KATOWICE (32) 420 73 00
POZNAŃ (61) 333 22 30 
WROCŁAW (71) 727 62 00

jak kupić na raty Oblicz ratę

Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

Produkty UNIX Maxstar są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ELEKTROSTYMULATORY TENS/EMS/IFS - www.ELEKTROSTYMULATORY.com