Czym jest masaż limfatyczny? Masaż limfatyczny w domu.

Co to jest masaż limfatyczny? Masaż limfatyczny w domu.

Definicja masażu limfatycznego.

Masaż limfatyczny (inaczej nazywany drenażem) jest zabiegiem mającym na celu usprawnienie przepływu limfy w przypadku jej zastoju, który manifestuje się głównie opuchlizną. Przyczyny obrzęku limfatycznego mogą być różne np. zabieg chirurgiczny (mastektomia), uraz, bądź zaburzenia gospodarki hormonalnej (cukrzyca, tarczyca). Zdecydowanie najczęściej wykonuje się masaż limfatyczny rąk i nóg, ale zdarza się również, że drenaż limfatyczny obejmuje inne rejony ciała, np. klatkę piersiową, czy brzuch.

Masaż limfatyczny może być wykonany ręcznie (tylko przez profesjonalnego masażystę) bądź przy użyciu maszyny do sekwencyjnego masażu uciskowego. Tego rodzaju urządzenia można spotkać w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii, ale na rynku są również dostępne tańsze i prostsze w użyciu aparaty, które działają na tej samej zasadzie i wywołują identyczny efekt łagodzenia obrzęku. Dzięki temu rozwiązaniu każdy może wykonać samodzielnie bezpieczny i efektowny masaż limfatyczny w domu. Najpopularniejsze urządzenia do użytku domowego to UNIX Maxstar UAM-8100 Air Relax oraz UNIX Maxstar UAM-8400 Aesthetic Pro.

Najczęściej obrzęk limfatyczny objawia się na kończynach i w związku z tym wykonuje się poniższe zabiegi:

  • masaż limfatyczny obu rąk (np. po obustronnej amputacji piersi)
  • masaż limfatyczny jednej kończyny górnej (np. po mastektomii jednostronnej)
  • masaż limfatyczny obu nóg (np. obrzęk dwóch nóg lub cellulit)
  • masaż limfatyczny jednej kończyny dolnej (np. asymetryczny obrzęk nóg)
  • rzadziej drenaż limfatyczny całego ciała (np. w uogólnionym obrzęku limfatycznym)
  • czasem masaż limfatyczny dotyczy innych partii ciała, np. brzucha i pośladków (np. obrzęk przedmiesiączkowy)

Zastosowanie masażu limfatycznego

  • Masaż limfatyczny kończyny górnej najczęściej zalecany pacjentkom po zabiegu usunięcia guza piersi. Masaż limfatyczny rąk jest wskazany zarówno jako rehabilitacja pooperacyjna jako działania profilaktyczne wobec obrzęku, jak i terapia już powstałego obrzęku. Masaż limfatyczny kończyny górnej można wykonać m.in. urządzeniami UAM-8100 Air Relax i UAM-8400 Aesthetic Pro.
  • Masaż limfatyczny kończyny dolnej polecany jest chorym, cierpiącym na obrzęki nóg, które powstały w ramach powikłań m.in. po zabiegach chirurgicznych usunięcia raka prostaty, w przypadku chorób ogólnoustrojowych (zaburzenia tarczycy, cukrzyca), w wyniku urazów itd. Prawidłowo powinno się wykonywać masaż limfatyczny od stóp aż do uda, kierując się do węzłów chłonnych pachwinowych. Masaż limfatyczny kończyny dolnej wykonuje się m.in. aparatami UAM-8100 Air Relax i UAM-8400 Aesthetic Pro.

Jak wykonać masaż limfatyczny?

Początkowo masaż limfatyczny wykonywano tylko manualnie. Obecnie coraz bardziej popularne stają się zabiegi z użyciem urządzeń do masażu uciskowego (presoterapii). Można wykonywać masaż limfatyczny ręczny, ale powinni to robić tylko osoby przeszkolone, posiadające obszerną wiedzę z zakresu anatomii, a szczególnie układu żylnego i limfatycznego. Z uwagi na to, że osoba o nieodpowiednim przeszkoleniu może wykonać drenaż nieprawidłowo, co doprowadzić może do zwiększenia opuchlizny, a nawet innych powikłań, prywatnie najbezpieczniej korzystać z urządzeń przeznaczonych do przeprowadzania domowego masażu limfatycznego. W przypadku presoterapii wykonywanej sprzętem, osoba obsługująca urządzenie nie musi posiadać szczegółowej wiedzy na temat wykonywania drenażu manualnego, ponieważ każdy aparat posiada zaprogramowane tryby pracy. Dzięki maszynom do masażu uciskowego, można każdorazowo przeprowadzić masaż limfatyczny o odpowiednim kierunku, ucisku, czasie, co gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu. Do domowych zabiegów presoterapii służy sprzęt marki UNIX Maxstar. Dla osób prywatnych szczególnie polecane są modele: UAM-8100 Air Relax i UAM-8400 Aesthetic Pro.

Drenaż limfatyczny przy użyciu rąk

Należy pamiętać, że tempo masażu limfatycznego musi być bardzo wolne, a ruchy uciskania delikatne i płynne. Dobry efekt drenujący uzyskuje się pod warunkiem wywierania małego ucisku na tkanki i przetransportowania chłonki w odpowiednim kierunki. Równie ważne jest, aby zawsze przepychać limfę do węzłów chłonnych. Z tego wynika, że np. masaż limfatyczny stóp należy rozpocząć od usprawnienia węzłów podkolanowych oraz pachwinowych i dopiero później przetacza się chłonkę do tych węzłów. Masaż limfatyczny nóg i rąk powinien zawsze obejmować całą kończynę.

Jak wykonać masaż limfatyczny z użyciem profesjonalnych urządzeń do presoterapii ?

Zwykle są to aparaty pompujące powietrze do specjalnych mankietów nakładanych na ciało, które występują w formie całego kombinezonu (który przeprowadza równocześnie masaż limfatyczny nóg i rąk wraz z tułowiem) albo składają się z pojedynczych rękawów. W związku z tym można wykonać całościowy masaż uciskowy, bądź indywidualne zabiegi poszczególnych partii ciała np.: masaż limfatyczny kończyny górnej, masaż limfatyczny kończyny dolnej, masaż limfatyczny stóp itd. Każda sesja presoterapii powinna trwać minimum 15 minut i być powtarzana z częstotliwością uzależnioną od potrzeb pacjenta. Zwykle obrzęk limfatyczny ma charakter przewlekły, co oznacza, że aby zapobiegać ciągłym nawrotom opuchlizny należy wspomagać przepływ limfy regularnie przez wiele lat, a nawet do końca życia. Niestety rehabilitacja refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie jest wystarczająca i nie spełnia odpowiednio funkcji terapeutycznych, natomiast częste korzystanie z usług profesjonalistów przewyższa możliwości finansowe większości pacjentów. Z tego względu wielu chorych decyduje się na wykonywanie zabiegów drenażu limfatycznego w domu.

Jak wykonać masaż limfatyczny w domu przy użyciu urządzenia UNIX Maxstar?

Obsługa aparatu do masażu limfatycznego marki UNIX Maxstar w zakresie domowym jest bardzo prosta. Wystarczy nałożyć odpowiedni mankiet na partię ciała, która objęta jest obrzękiem. Do masażu limfatycznego rąk służy specjalny rękaw zapinany na rzep na klatce piersiowej, dzięki czemu obejmuje kończynę górną na całej długości – od dłoni aż po ramię. Natomiast masaż limfatyczny nóg wykonuje się przy użyciu nogawek, które sięgają do uda, co umożliwi odprowadzenie chłonki aż do węzłów chłonnych w okolicy pachwin. Należy pamiętać, że limfa musi zostać przepchnięta w kierunku aktywnego węzła chłonnego, dlatego masaż limfatyczny stóp również przeprowadza się aż do uda. Czasem na rynku są dostępne krótkie nogawki, sięgające po kolano, które opisane są jako specjalistyczne mankiety do masażu limfatycznego stóp, jednak stwierdzono, że nogawki, które sięgają przynajmniej połowy uda są znacznie bardziej efektywne. Istnieją również mankiety przeznaczone do drenażu brzucha, pośladków i klatki piersiowej. Następnie mankiet podłącza się do urządzenia UNIX MAXstar posługując się gumowym przewodem dołączonym do zestawu i włącza się aparat. Kolejnym krokiem jest wybór programu, aby sekwencja masażu była odpowiednia do potrzeb. Programy opisane są w instrukcji obsługi. Można również ustawić siłę nacisku tak, by dopasować ją do własnych odczuć. Na końcu uruchamia się urządzenie i można już cieszyć się przyjemnym masażem, który trwa jednorazowo około 15 minut i przynosi natychmiastowy efekt zmniejszenia obrzęku.

Chcesz się dowiedzieć, jak wykonać masaż limfatyczny? Zadzwoń na naszą infolinię. Konsultanci chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji na ten temat.

Jakie zakupić mankiety do masażu limfatycznego w domu ?

1. Masaż limfatyczny rąk – do wykonania presoterapii na obu kończynach jednocześnie niezbędne są dwa rękawy i (w przypadku UAM-8100) gumowy rozgałęziacz. Wystarczy zakupić tylko jeden mankiet na rękę i wykonywać zabieg na przemian.

2. Masaż limfatyczny kończyny górnej – należy zakupić tylko jeden rękaw.

3. Masaż limfatyczny nóg – jeśli chcesz opracować obie nogi w tym samym czasie musisz zaopatrzyć się w dwie nogawki i (do urządzenia UAM-8100) gumowy rozgałęziacz. Możesz również zakupić tylko rękaw na jedną nogę i wykonać zabieg najpierw jednej, a później drugiej nogi. Takie rozwiązanie nie wymaga rozgałęziacza.

4. Masaż limfatyczny kończyny dolnej – w przypadku, gdy opuchnięta jest tylko jedna noga należy do urządzenia dokupić tylko jeden mankiet na nogę.

5. Masaż limfatyczny stóp – pomimo, że obrzęknięte są tylko stopy, należy zaopatrzyć się nogawki na całe nogi.

© 1997 - 2020 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

baby foot odkrycie roku 2012

płatności obsługuje

elektrostymulatory.com

 

konsultacja medyczna, (22) 244 22 15, poniedziałek-piątek 8-20, sobota 10-20, niedziela 10-14

INFOLINIA 600 222 888
SZCZECIN (91) 469 60 00
WARSZAWA (22) 244 22 33
GDAŃSK (58) 728 08 00
ŁÓDŹ (42) 299 68 00
KRAKÓW (12) 442 02 00
KATOWICE (32) 420 73 00
POZNAŃ (61) 333 22 30 
WROCŁAW (71) 727 62 00

jak kupić na raty Oblicz ratę

Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

Produkty UNIX Maxstar są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ELEKTROSTYMULATORY TENS/EMS/IFS - www.ELEKTROSTYMULATORY.com