Leczenie i profilaktyka obrzęku limfatycznego

Leczenie i profilaktyka obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny może mieć różne podłoża. Czasem wywołany jest zaburzoną gospodarką hormonalną bądź urazem. Może również występować w postaci wrodzonej. Najczęściej jednak leczenie obrzęku limfatycznego odnosi się do zastojów limfatycznych wywołanych procesem nowotworowym.

Zastoje limfatyczne wywołane chorobą nowotworową

Obrzęk dotyczy tkanek objętych zastojami limfatycznymi, które wiążą się z wrodzonymi bądź nabytymi wadami naczyń chłonnych. Zaburzenia ewakuacji limfy są efektem zbyt dużego stężenia substancji, które obciążają naczynia limfatyczne w przestrzeniach międzykomórkowych. Powoduje to w dalszej kolejności niemożność przetransportowania tychże substancji do obiegu krwi. Zastoje limfatyczne są często spowodowane chorobami nowotworami. Pacjenci onkologiczni mogą być narażeni na obrzęk limfatyczny w wyniku objęcia procesem nowotworzenia naczyń i/lub węzłów chłonnych, bądź gdy te elementy są uciskane przez nowotwór. W wyniku procesu chorobowego może również dojść do powiększenia narządów wewnętrznych i w jamach ciała zwiększa się ciśnienie, co w efekcie wywołuje zastoje limfatyczne. Czasem nawet samo leczenie nowotworu wywołuje obrzęk limfatyczny. Mowa o takich zabiegach jak radioterapia lub chirurgiczne usunięcie węzłów chłonnych. Leczenie obrzęku limfatycznego opiera się przede wszystkim na zabiegach fizjoterapii.

Obrzęk limfatyczny - leczenie

Celem leczenia obrzęku limfatycznego jest przede wszystkim poprawienie jakości życia chorego. Terapiaobejmuje nie tylko zmniejszenie obrzęku limfatycznego, ale również redukcję zwłóknienia tkanek, usprawnienie ruchomości stawów oraz pomoc psychologiczna.

Kompleksowa terapia udrażniająca

W przypadku obrzęków limfatycznych najważniejszą rolę odgrywają metody leczenia zachowawczego, czyli zabiegi, które mają na celu odprowadzanie chłonki z tkanek. Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne jako najskuteczniejsze leczenie obrzęku limfatycznego rekomenduje kompleksową terapię udrażniającą (CDT), na którą składają się poniższe zabiegi:

  • drenaż limfatyczny
  • bandażowanie wielowarstwowe
  • gimnastyka usprawniająca odpływ limfy
  • odpowiednia pielęgnacja skóry

Pojęcie CDT zostało wprowadzone w 1970 przez M. Földi'ego. Kompleksowa terapia udrażniająca składa się z dwóch etapów: fazy intensywnego leczenia i fazy profilaktyki obrzęku limfatycznego.
1.Faza intensywna – opiera się na maksymalnym zmniejszeniu obrzęku. Terapia obejmuje codzienne zabiegi masażu limfatycznego, które mogą być wspomagane wielowarstwowym bandażowaniem i ćwiczeniami. Tę metodę leczenia obrzęku limfatycznego należy kontynuować aż do momentu, kiedy dalsza redukcja opuchlizny nie jest już możliwa. Ta faza przeprowadzana jest w czasie zależnym od zaawansowania opuchnięć u konkretnego pacjenta.
2.Faza utrwalająco-optymalizująca – jest to profilaktyka obrzęku limfatycznego. Polega na utrzymywaniu uzyskanych już w fazie intensywnej efektów. Na tym etapie nadal należy stosować drenaż limfatyczny, kompresjoterapię i gimnastykę. Zabiegi w tej fazie wykonuje się z reguły rzadziej, bo około 3-4 razy w tygodniu. Z uwagi na charakter przewlekły obrzęku limfatycznego, leczenie utrwalająco-optymalizujące najczęściej powinno trwać całe życie.

Poszczególne elementy Kompleksowej Terapii Udrażniającej

Poniżej opisano metody leczenia i profilaktyki obrzęku limfatycznego, które składają się na Kompleksową Terapię Udrażniającą.

Drenaż limfatyczny – metoda leczenia i profilaktyki obrzęku limfatycznego
Najbardziej skutecznym sposobem leczenia zastojów limfatycznych jest drenaż limfatyczny, czyli zabieg fizykoterapii, który powoduje przyspieszony odpływ płynu obrzękowego i ułatwia jego przepływ przez węzły chłonne. Jest to metoda masażu, pobudzająca naczynia limfatyczne do zwiększonej aktywności. Przyczynia się do opróżnienia naczyń chłonnych, usunięcia zastojów limfatycznych i dzięki temu likwiduje obrzęk limfatyczny. Leczenie drenażem limfatycznym może mieć charakter ręcznego masażu limfatycznego lub może to być zabieg wykonany przy użyciu specjalnych urządzeń – tzw. presoterapia – zarówno w profesjonalnych gabinetach rehabilitacji, jak i samodzielnie przez pacjenta w zakresie domowym. Wykonywanie takiego masażu ręcznie wymaga dobrej znajomości anatomii, dlatego powinno się korzystać z usług profesjonalnego fizjoterapeuty. Należy pamiętać, że drenaż wykonany z nieodpowiednim naciskiem i w złym kierunku może nasilić obrzęk. Istnieje jednak możliwość wykonywania drenażu samodzielnie w domu przy użyciu urządzeń do presoterapii, czyli masażu pneumatycznego sekwencyjnego. Polega on na uciskaniu skóry kończyny przy użyciu mankietów, które napełniane są powietrzem przez specjalne urządzenie pompujące. Drenaż limfatyczny przy użyciu takiego aparatu doskonale sprawdza się również w celu zapobiegania obrzękom limfatycznym. Z tego względu warto, aby osoby narażone na występowanie zastojów limfatycznych poddawały się serii takich zabiegów. Urządzenia polecane do domowego drenażu limfatycznego to m.in. UNIX Maxstar UAM-8100 Air Relax i UNIX Maxstar UAM-8400 Aesthetic Pro.

Kompresjoterapia w fazie intensywnej leczenia obrzęku limfatycznego, czyli wielowarstwowe bandażowanie
Jest to metoda oparta na wywieraniu ucisku zewnętrznego na tkanki i przyczynia się do przetoczeniazastojów limfatycznych do obszarów, których nie obejmuje obrzęk limfatyczny. Leczenie opuchlizny przy użyciu bandażowania poprawia również resorpcję chłonki, stymuluje pompę mięśniową i rozbija zwłóknienia tkanki podskórnej. Taki opatrunek powinien zostać założony tylko przez osobę przeszkoloną w tym zakresie. Zakładanie wielowarstwowego opatrunku poprzedza zabezpieczenie umytej i osuszonej kończyny pończochą albo rękawem z bawełny. Każdy palec należy odseparować wąskim bandażem podtrzymującym. Tak przygotowana ręka lub noga jest gotowa do założenia kolejnej warstwy, czyli bandażu z waty, który chroni skórę i chłonie ewentualny wysięg limfy. Trzecia warstwa to bandaż o małej rozciągliwości, który należy nałożyć ósemkowo, w sposób spiralny, pamiętając o żółwiowym obwoju na stawach. Ważne, aby zachować zasadę stopniowanego ciśnienia. Tak przygotowany opatrunek powinien pozostać na ciele przez około 24 godziny.

Kompresjoterapia w fazie utrwalająco-optymalizującej (profilaktyka obrzęku limfatycznego) przy użyciu gotowych materiałów uciskowych
Gdy intensywna terapia dobiegnie końca, należy kontynuować kompresjoterapię przy użyciu gotowych materiałów uciskowych np. rękawów lub pończoch. Najlepiej, jeśli są one indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę, który uprzednio dokonuje odpowiednich pomiarów.

Kinezyterapia – leczenie ruchem
Polega na wykonywaniu czynnych ćwiczeń o niskiej intensywności bez obciążenia. Taka terapia wspomaga naturalne procesy drenujące chłonkę oraz absorpcję limfy z przestrzeni między komórkowej do naczyń limfatycznych. Dodatkowo poprawia się funkcja pompy mięśniowej. Ważne jest również wykonywanie ćwiczeń oddechowych, ponieważ wspomagają one powstanie w klatce piersiowej ujemnego ciśnienia, które usprawnia transport limfatyczny. Oprócz tego każdy rodzaj ruchu, który jest odpowiedni do możliwości pacjenta poprawia jego samopoczucie.

Kinesio Taping
Jest to metoda fizjoterapii wprowadzona niedawno przez dr Kenzo Kase'a, wykorzystująca specjalne taśmy, których parametry przypominają właściwości skóry człowieka. Jeśli są one odpowiednio naklejone na ciało, powodują delikatne uniesienie skóry i tym samym uwalniają przestrzeń dla odpływu krwi i limfy. Oklejanie opuchniętych obszarów ciała może się odbywać zarówno w fazie leczenia jak i profilaktyki obrzęku limfatycznego. Pomimo zadowalających efektów drenujących, metoda Kinesio Taping'u nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ plastry mogą być naklejane jedynie przez profesjonalistów, co wiąże się z wysokim kosztem terapii.

© 1997 - 2019 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

baby foot odkrycie roku 2012

płatności obsługuje

elektrostymulatory.com

 

konsultacja medyczna, (22) 244 22 15, poniedziałek-piątek 8-20, sobota 10-20, niedziela 10-14

INFOLINIA 600 222 888
SZCZECIN (91) 469 60 00
WARSZAWA (22) 244 22 33
GDAŃSK (58) 728 08 00
ŁÓDŹ (42) 299 68 00
KRAKÓW (12) 442 02 00
KATOWICE (32) 420 73 00
POZNAŃ (61) 333 22 30 
WROCŁAW (71) 727 62 00

jak kupić na raty Oblicz ratę

Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

Produkty UNIX Maxstar są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ELEKTROSTYMULATORY TENS/EMS/IFS - www.ELEKTROSTYMULATORY.com