Drenaż limfatyczny – maxstar.pl

Drenaż limfatyczny – co to jest?

Drenaż limfatyczny jest to jedno z działań fizjoterapeutycznych wskazanych w leczeniu obrzęku limfatycznego różnego pochodzenia. Opuchlizny tego rodzaju powstają w wyniku zastojów chłonki w tkankach, do których dochodzi kiedy funkcje układu limfatycznego są upośledzone. Zabieg drenażu limfatycznego polega na usprawnieniu krążenia limfy i przetoczeniu jej w kierunku zdrowych tkanek. W ten sposób zapobiega się dalszym powikłaniom wynikającym z obrzęków:

 • zastoinowych,
 • zapalnych,
 • onkotycznych,
 • chłonnych.
Z zabiegu drenażu limfatycznego można skorzystać w gabinecie rehabilitacji, w którym doświadczony terapeuta manualnie udrożni naczynia limfatyczne lub użyje w tym celu specjalnego aparatu do masażu uciskowego. Istnieją również tańsze i prostsze w obsłudze urządzenia do masażu uciskowego, dzięki którym można samodzielnie wykonać drenaż limfatyczny w domu.

Zwykle obrzęk limfatyczny dotyczy kończyn i w związku z tym najczęściej wykonywane zabiegi drenażu to:

 • drenaż limfatyczny jednej kończyny górnej (np. po jednostronnej mastektomii)
 • drenaż limfatyczny obu rąk (np. po obustronnej amputacji piersi)
 • drenaż limfatyczny jednej kończyny dolnej (np. w asymetrycznym obrzęku nóg)
 • drenaż limfatyczny obu nóg (np. w przypadku obrzęku obu nóg lub jako zabieg antycellulitowy)
 • czasem drenaż limfatyczny całego ciała (np. w celu poprawienia metabolizmu, usunięcia toksyn lub w przypadku uogólnionego obrzęku limfatycznego)
 • rzadziej masaż limfatyczny dotyczy innych partii ciała, np. brzucha i pośladków (np. w celu złagodzenia obrzęku przedmiesiączkowego)

Twórca drenażu limfatycznego

Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera. Był to fizjoterapeuta, doktor filozofii, uznawany za twórcę Manualnego Drenażu Limfatycznego – MDL (wykonywanie drenażu limfatycznego z użyciem rąk terapeuty). W 1929r. przeniósł się wraz z żoną na Francuską Riwierę, by otworzyć Instytut Fizjoteraputyczny w Cannes, gdzie pracowali jako masażyści. Zajmowali się leczeniem chronicznego zapalenia zatok i trądziku u pacjentów z powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi poprzez odprowadzanie limfy. W trakcie studiów w Paryżu Emil Vodder uczestniczył w wykładach profesora Henri Rouvière, który był autorem rozprawy naukowej Anatomia ludzkiego układu limfatycznego (Anatomie des Lymphatiques de l'Homme), opublikowanej w 1932 roku. Przedstawił w niej zarys układu limfatycznego, specyfikę węzłów chłonnych i obszary drenażu. Dodatkowo W atlasie anatomicznym z 1885 Vodder znalazł ilustracje miedziorytów układu limfatycznego wykonanych przez profesora anatomii Marie Philibert Sappey oraz jego szczegółowe badanie w zakresie drenażu limfatycznego skóry. Profesor Sappey wprowadził procedurę badania krążenia układu limfatycznego, które polegało na wstrzykiwaniu kontrastu na bazie rtęci w skórę nieboszczyków, co pozwalało na uwidocznienie poszczególnych naczyń limfatycznych. Na podstawie ilustracji anatomicznych, jak i wiedzy zdobytej na studiach, Emil Vodder zrozumiał, że w celu odblokowania węzłów chłonnych i odsączania limfy należy techniki masażu wykonywać w postaci:

 • pompowania,
 • ruchów kolistych
 • ruchów głaszczących z bardzo lekkim naciskiem, aby nie zwiększać przepływu krwi.
Pozytywne wyniki leczenia w chronicznym zapaleniu zatok i trądziku pozwoliły na rozwój masażu limfatycznego innych części ciała. Dzięki temu na popularności zyskał drenaż limfatyczny nóg i rąk. Emil Vodder swoją metodę przedstawił w 1936 roku w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Zdrowia i Urody. Nazwał ją Manualnym Drenażem Limfatycznym. W związku z tym, że Vodder był masażystą, a nie lekarzem, jego praca nie była doceniana przez świat medyków. Dopiero na początku lat 50-tych różne instytucje europejskie zaczęły zapraszać go do prezentacji swojej metody na wykładach i szkoleniach. W Niemczech w 1958 roku odbyło się pierwsze szkolenie manualnego drenażu limfatycznego Voddera. Natomiast od 1990 roku manualny drenaż limfatyczny według wskazań Voddera znajduje się w zakresie Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej.

Zastosowanie drenażu limfatycznego

 • Drenaż limfatyczny kończyny górnej jest wskazany najczęściej w przypadku pacjentek po zabiegu chirurgicznym, polegającym na usunięcia guza piersi. Masaż limfatyczny jest wskazaniem zarówno w rehabilitacji pooperacyjnej w ramach profilaktyki przeciwobrzękowej, jak i dla osób, u których doszło do obrzęku limfatycznego przewlekłego.
 • Drenaż limfatyczny kończyny dolnej zwykle polecany jest osobom, które cierpią na obrzęki nóg wywołane m.in. zabiegami chirurgicznymi usunięcia raka prostaty, chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy), urazami itd. Prawidłowo wykonuje się drenaż limfatyczny od stóp, przez podudzia i uda w kierunku węzłów chłonnych pachwinowych.

Jak wykonać drenaż limfatyczny?

Początkowo ten rodzaj terapii wykonywano manualnie. W obecnych czasach najbardziej popularne są zabiegi z użyciem urządzeń do presoterapii (masażu uciskowego). Można wykonać drenaż limfatyczny za pomocą rąk, jednak powinni to robić tylko profesjonaliści, którzy posiadają niezbędną wiedzę z zakresu anatomii człowieka. Z uwagi na to, że osoba niedoświadczona może wykonać masaż błędnie i doprowadzić do zwiększenia obrzęku i innych powikłań, we własnym zakresie najbezpieczniej korzystać z urządzeń przeznaczonych do przeprowadzania drenażu limfatycznego w domu. W przypadku drenażu wykonywanego za pomocą urządzeń, użytkownik nie musi posiadać wiedzy na temat technik wykonywania drenażu, ponieważ każde z nich posiada zaprogramowane automatyczne tryby pracy. Dzięki urządzeniom tego rodzaju można za każdym razem przeprowadzić drenaż limfatyczny o odpowiednich parametrach, które gwarantują uzyskanie zadowalającego efektu. Do domowych zabiegów presoterapii służy sprzęt marki UNIX Maxstar. Dla osób prywatnych szczególnie polecane są modele: UAM-8100 Air Relax i UAM-8400 Aesthetic Pro.

Drenaż limfatyczny przy użyciu rąk

Najważniejsze, aby tempo masażu było bardzo wolne, a wykorzystywane techniki delikatne i płynne. Odpowiedni efekt drenujący można uzyskać pod warunkiem wywierania odpowiedniego ucisku na tkanki i odprowadzenia chłonki w prawidłowym kierunki. Bardzo ważne jest, aby przepychać chłonkę do węzłów chłonnych, co oznacza, że np. drenaż limfatyczny stóp rozpoczyna się od usprawnienia węzłów chłonnych podkolanowych i pachwinowych i dopiero w dalszej kolejności przetacza się limfę w kierunku tych węzłów. Zarówno drenaż limfatyczny nóg, jak i rąk powinien obejmować całą kończynę.

Drenaż limfatyczny z użyciem urządzeń do presoterapii

Zwykle są to aparaty pompujące powietrze do specjalnych mankietów nakładanych na ciało, które występują w formie całego kombinezonu albo składają się z pojedynczych rękawów. W związku z tym można wykonać całościowy masaż uciskowy, bądź indywidualne zabiegi poszczególnych partii ciała np.: drenaż limfatyczny kończyny górnej, drenaż limfatyczny kończyny dolnej, drenaż limfatyczny stóp itd. Każda sesja presoterapii powinna trwać minimum 15 minut i być powtarzana z częstotliwością uzależnioną od potrzeb pacjenta. Zwykle obrzęk limfatyczny ma charakter przewlekły, co oznacza, że aby zapobiegać ciągłym nawrotom opuchlizny należy wspomagać przepływ limfy regularnie przez wiele lat, a nawet do końca życia. Niestety rehabilitacja refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie jest wystarczająca i nie spełnia odpowiednio funkcji terapeutycznych, natomiast częste korzystanie z usług profesjonalistów przewyższa możliwości finansowe większości pacjentów. Z tego względu wielu chorych decyduje się na wykonywanie zabiegów drenażu limfatycznego w domu.

Drenaż limfatyczny w domu

Wielu pacjentów poszukuje informacji, jak wykonać drenaż limfatyczny samodzielnie. Odradza się przeprowadzania ręcznego masażu limfatycznego w zakresie domowym, ponieważ nie znając odpowiednich technik łatwo można doprowadzić do nasilenia obrzęku. Z tego względu sporo pacjentów postanawia zaopatrzyć się w urządzenie do wykonywania drenażu limfatycznego w domu. Dzięki takiemu sprzętowi można w prosty i bezpieczny sposób zapewnić sobie terapię w postaci np. drenażu limfatycznego kończyny górnej, drenażu limfatycznego kończyny dolnej lub innych obszarów ciała. Warto pamiętać, że limfa musi zostać odprowadzona do węzłów chłonnych, więc nawet jeśli opuchlizna jest ograniczona do niewielkiej partii ciała, zwykle wykonuje się masaż uciskowy większej powierzchni. Na tej zasadzie drenaż limfatyczny stóp należy przeprowadzić przy użyciu tego samego mankietu, co cały drenaż limfatyczny nóg. Dzięki temu chłonka zostanie odprowadzona aż do węzłów pachwinowych i efekt usunięcia obrzęku będzie trwalszy. Urządzenia przeznaczone do wykonywania drenażu limfatycznego w domu to przede wszystkim UAM-8100 Air Relax i UAM-8400 Aesthetic Pro. Każde urządzenie marki UNIX Maxstar posiada instrukcję obsługi z informacjami o tym, jak wykonać drenaż limfatyczny.
Jeśli nie wiesz, jak wykonać drenaż limfatyczny, skontaktuj się z naszą infolinią. Przeszkoleni konsultanci chętnie udzielą Ci informacji na ten temat.

Jakie mankiety wybrać do drenażu limfatycznego w domu?

Aby stworzyć indywidualny komplet do presoterapii odpowiedni dla Ciebie, w zależności od potrzeb możesz skorzystać z poszczególnych kombinacji:

1.Drenaż limfatyczny nóg – jeśli chcesz opracować obie nogi jednocześnie powinieneś zaopatrzyć się w 2 mankiety na nogi i (tylko w przypadku UAM-8100) gumowy przewód rozgałęziający. Możesz również skorzystać z wersji bardziej ekonomicznej i zakupić tylko jeden rękaw na nogę. Można w ten sposób wykonać zabieg najpierw na jednej nodze, a później przełożyć mankiet na drugą. Nie będzie wtedy potrzebny rozgałęziacz.

2. Drenaż limfatyczny kończyny dolnej – w przypadku asymetrycznego obrzęku, w którym opuchnięta jest tylko jedna noga należy do urządzenia UNIX Maxstar dokupić tylko jedną nogawkę w odpowiednim rozmiarze.

3. Drenaż limfatyczny stóp – pomimo, że obrzęk jest ograniczony do samych stóp, należy zaopatrzyć się w mankiety na całe nogi.

4. Drenaż limfatyczny rąk – tak jak w przypadku nóg, do wykonania zabiegu na obu kończynach niezbędne będą dwa rękawy i (w przypadku modelu UAM-8100) gumowy przewód rozgałęziający. Można również zakupić tylko jeden mankiet na rękę i wykonywać zabieg naprzemiennie.

5. Drenaż limfatyczny kończyny górnej – do wykonania terapii jednej ręki wystarczy jeden mankiet.

© 1997 - 2020 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

baby foot odkrycie roku 2012

płatności obsługuje

elektrostymulatory.com

 

konsultacja medyczna, (22) 244 22 15, poniedziałek-piątek 8-20, sobota 10-20, niedziela 10-14

INFOLINIA 600 222 888
SZCZECIN (91) 469 60 00
WARSZAWA (22) 244 22 33
GDAŃSK (58) 728 08 00
ŁÓDŹ (42) 299 68 00
KRAKÓW (12) 442 02 00
KATOWICE (32) 420 73 00
POZNAŃ (61) 333 22 30 
WROCŁAW (71) 727 62 00

jak kupić na raty Oblicz ratę

Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

Produkty UNIX Maxstar są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ELEKTROSTYMULATORY TENS/EMS/IFS - www.ELEKTROSTYMULATORY.com